ODCHYLENIA STANDARDOWE

Zakres losowań:

Użytkownicy posiadający podstawowy dostęp do serwisu mogą analizować dane ograniczone do zakresu 20 losowań.

Odchylenia standardowe

Zaznaczając opcję analizie zostaną poddane dane losowań Lotto Plus.

Jednym z najważniejszych rozkładów prawdopodobieństwa, odgrywającym ogromną rolę w statystyce jest rozkład Gaussa, zwany również rozkładem normalnym lub w języku potocznym "dzwonowym".
W przypadku gier liczbowych, w których możliwe są tylko dwa wyniki, a każde zdarzenie jest niezależne od poprzednich, właściwym do analizy rozkładu prawdopodobieństwa jest rozkład dwumianowy (podobny do rozkładu normalnego).
W skrócie, rozkład dwumianowy jest używany do modelowania sytuacji, w których przeprowadzamy określoną liczbę prób z dwoma możliwymi wynikami i interesuje nas liczba sukcesów w tych próbach.
Aby zobrazować wyniki rozkładu dwumianowego dla Lotto niezbędne jest określenie zakresu losowań (liczby prób) dla którego obliczymy liczbę sukcesów (wylosowania liczb). Liczbę prób określamy poprzez wpisanie odpowiedniej wartości w polu .
Po wybraniu losowania dla którego mają zostać obliczone wyniki i kliknięciu Pokaż wyniki moduł wykona obliczenia, których wynikiem będą dwa wykresy i tabela.

Odchylenia standardowe można również przyjąć jako swoisty rodzaj podziału zbioru pospolicie nazywanym jako liczby "gorące" i "zimne". Jako liczby "gorące" można traktować wszystkie wartości będące powyżej μ + 1σ, natomiast jako zimne poniżej μ - 1σ, gdzie μ to wartość średnia wystąpień liczb, a σ to odchylenie standardowe.

1. Wykres rozkładu dwumianowego wszystkich losowań
przykładowa tabela
Przykładowy wykres dla wszystkich losowań wygenerowany przez moduł Odchylenia standardowe.

Pierwszy z generowanych wykresów zawiera wyniki z wszystkich losowań Lotto które pogrupowane zostały według wybranego zakresu. Jak widać na przykładowym wykresie realne wyniki prawie pokrywają się z teorią, jednak niektóre słupki znacznie przewyższają "teorię", a inne są poniżej oczekiwań. Spowodowane jest to jeszcze zbyt małą liczbą losowań Lotto i należy się spodziewać, że wraz ze wzrostem liczby losowań wykresy będą bliższe ideałowi (w Multi Multi jest ponad 2x więcej losowań i widać to już dobrze).
Na osi x oznaczone są sukcesy rozkładu dwumianowego, a na osi y liczba ich wystąpień. Punkty zielonej lini wskazują jaka jest teoretyczna wartość rozkładu prawdopodobieństwa dla sukcesów określonych na osi x.
Wysokość słupków ponad wykraczająca ponad punkt teoretyczny oznacza nadmiar wyników (liczb posiadających odpowiednią ilość wystąpień w grupowanym zakresie), natomiast słupek którego wysokość jest mniejsza od punktu - niedobór wyników.
Można przyjąć, że wraz ze wzrostem liczby losowań wykres dwumianowy będzie coraz bardziej zbieżny z wykresem teoretycznym.

2. Wykres rozkładu dwumianowego grupy losowań
przykładowa tabela
Przykładowy wykres dla ostatnich losowań wygenerowany przez moduł Odchylenia standardowe.

Drugi z generowanych wykresów zawiera wyniki z ostatnich losowań Lotto które pogrupowane zostały według wybranego zakresu (przkładowy wykres obejmuje 40 losowań). Zasada przedstawiania ostatnich wyników jest analogiczna jak dla całego zakresu losowań.
Jak widać na powyższym wykresie, liczb które wystąpiły 3, 4, 7, 9 i 11 razy jest więcej niż dopuszczają normy rozkładu teoretycznego. Natomiast liczby z niedoborem wystąpień znajdują się kolumnach 2, 5, 6 i 10.
Można przyjąć, że na następne losowania należy wziąć pod uwagę liczby które znajdujące się w pierwszej kolejności w słupkach nadmiarowych (posiadają w zakresie liczbę wystąpień określonych na osi x). Mogą one bowiem znaleźć się w zakresach w których występuje niedobór. Należy również zwrócić uwagę, że liczby "wychodzące" z wybranego zakresu mogą wystąpić w kolumnie o niższej wartości i uzupełnić niedobór w niższej kolumnie (np. wskazana na wykresie kolumna 11).

3. Tabela odchyleń
przykładowa tabela
Przykładowa tabela dla ostatnich losowań wygenerowana przez moduł Odchylenia standardowe.

Tabela z rozpisanymi liczbami Lotto znajdującymi się w aktualnych zakresach odchyleń przedstawia aktualne ilości liczb (kolumna Ilość), które wystąpiły określoną ilość razy (kolumna Wystąpień). W kolumnie *Norma wypisana jest wartość teoretyczna ilości liczb, jaka powinna znaleźć się w wybranym zakresie losowań. Celowo pozostawiona została wartość ułamkowa, ponieważ każdy z użytkowników może sam zdecydować jaki jest dopuszczalny margines błędu w ocenie wyników. Kolumna Liczby "wychodzące" zawiera liczby, które w następnym losowaniu zmniejszą o 1 liczbę wystąpień jeżeli nie zostaną wylosowane. W przypadku wiersza, gdzie wystąpień jest 5 wartość teoretyczna wskazuje na normę 9.18 liczby, co jest oczywistą bzdurą, ale ilość 9 nie będzie niczym niezwykłym. Na załączonym screenie w tym wierszu znajduje się niedobór liczb (7).
Natomiast w wierszu 4, gdzie występuje 12 liczb norma wskazuje na 9.14 liczby i oznacza to już nadmiar liczb z 4 wystąpieniami w zakresie.