Dlaczego warto grać systemami?

15.05.2020 r.

Do napisania tekstu skłoniły mnie pytania osób, jakimi systemami grać i czy jest ogólnie sens podejmowania tego sposobu gry.
Dziękuję za te pytania, bo wiem, że to co robimy ma sens i może pomóc w grze bez ponoszenia wymiernych strat finansowych.

Totalizator Sportowy ma swoją misję ekonomiczną, którą opisuje między innymi na swoich stronach internetowych jako "Maksymalizację wpływów Skarbu Państwa z działalności objętej monopolem przy najwyższej możliwej stopie zwrotu dla Klientów i efektywności w obszarze pozostałych kosztów".

Co oznacza najwyższa stopa zwrotu dla klientów? Chyba tylko to, żeby przeznaczyć na wygrane we wszystkich grach pieniądze z wpływów w taki sposób, aby klienci (czyli Ty lub ja) trafili jakieś drobne wygrane (zdarzą się od czasu do czasu spektakularne kwoty), łudząc się, że w następnym losowaniu staną się milionerami.

Na stronie lotto.pl możemy sprawdzić liczbę trafień w Lotto głównej wygranej w 2020 r. Na dzień 15 maja było ich raptem 9 (bez Lotto Plus, których było 6).
Totalizator wypłacił z tego tytułu 6 mln zł za Plusy oraz 79,5 mln zł za główne wygrane. Dużo? Dla przeciętnego człowieka, takiego jak ja, na pewno. Ale biorąc pod uwagę miliony osób, które grają w Lotto, to ile wpłynęło kasy na konto organizatora tych gier??

Trochę lepiej wygląda sprawa w Mini Lotto, gdzie w tym roku padło 140 piąteczek i wypłacono za nie 26,5 mln zł. Ale to akurat mnie nie dziwi. Prawdopodobieństwo trafienia dużo większe niż w Lotto, zakłady o połowę tańsze, a co drugi dzień można informować ludzi, że padła główna wygrana.
Zresztą jedyne słuszne źródło informacji podało niedawno, że Totalizator Sportowy ma rekordowe przychody, dzięki czemu również podjął walkę z Covid-19, przeznaczając nadal pokaźne kwoty na wygrane...
Niesamowite... :)

A jak sprawa wygląda w Multi Multi? Jak myślisz, ile było trafionych 10/10 w roku bieżącym...?
Pomimo, że losowań w tej grze jest najwięcej (poza Keno, które jakoś do mnie jeszcze nie przemawia), główne wygrane 10/10 były tylko dwie (obie w kwietniu), 9/9 trafiło się 3 razy, 8/8 - również 3 razy i 7/7 - 2 razy. Wyliczeń wypłat nie robię, bo to każdy może zrobić sam.

Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że dużo jest wygranych najniższego stopnia, czyli 4/10, 4/9, 4/8, 3/7, 3/6, 3/5, 2/4, 2/3.
Co losowanie wypłacanych jest około 33.000 wygranych najniższego stopnia!!! A ile jest przegranych?? Z pewnością dużo więcej..., a każdy zakład kosztuje 2,5 zł.

Przelicz tylko, ile pieniędzy kosztowało Ciebie wysłanie kilku zakładów na wszystkie losowania tylko w tym roku...
Jesteś do "przodu" czy "do tyłu"???

Przejdźmy jednak do sedna tego, co chcę przekazać.
Będę się odnosił tylko do Multi Multi, ponieważ kwoty wygranych w tej grze są stałe i sens gry systemem można wyrazić na podstawie wygranych.
W przypadku Lotto i Mini Lotto trzeba się odnosić do rachunku prawdopodobieństwa i zupełnie inaczej wygląda sposób dobierania systemu.

Przyjrzyjmy się tabelom wypłat Multi Multi (plusa pomijam na razie celowo - zakład jest dwa razy droższy):
Ilość typowanych liczb
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
10 250 000 zł
9 10 000 zł 70 000 zł
8 520 zł 2000 zł 22 000 zł
7 140 zł 300 zł 600 zł 6 000 zł
6 12 zł 42 zł 60 zł 200 zł 1 300 zł
5 4 zł 8 zł 20 zł 20 zł 120 zł 700 zł
4 2 zł 2 zł 4 zł 4 zł 8 zł 20 zł 84 zł
3 - - - 2 zł 2 zł 4 zł 8 zł 54 zł
2 - - - - - - 2 zł 2 zł 16 zł
1 - - - - - - - - - 4 zł

Tabela wypłat została stworzona przez najtęższe umysły matematyków w taki sposób, aby dać Tobie możliwość dosyć częstego trafienia najniższych wygranych (czasami uda Ci się trafić coś więcej, prawda?).
Odbierając wygraną najniższego stopnia masz poczucie, że jednak coś się udało wygrać. Jednak tak naprawdę przegrywasz cały czas.

Jeżeli zakład kosztuje 2,5 zł, a za "wygraną" otrzymujesz 2 zł, to 0,5 zł zostaje w Totalizatorze, który z pewnością radośnie przytula tak niewielką kwotę pieniędzy pomnożoną przez 33.000 wypłaconych minimalnych wygranych... (tylko w jednym losowaniu).

Sprawdzajmy dalej...

Wypłacane najniższe wygrane są od 4 trafień przy skreśleniach od 8 do 10 (w pojedynczym zakładzie), 3 trafień dla skreśleń 5 - 7 i 2 trafień dla 3 - 4 skreśleń na kuponie.
W przypadku parek i pojedynczej typowanej liczby należy trafić wszystko, aby otrzymać wypłatę, ale w tym przypadku prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej jest największe.
Temat prawdopodobieństwa jednak tutaj pominę, bo to jest temat rzeka i materiał na następny ewentualny tekst pod tytułem "w jaki sposób dobierać ilość skreśleń i liczb do systemu".

Jeżeli policzymy wymagany % trafienia liczb w zakładzie (niektórzy tolerują tylko inne procenty niż matematyczne), który pozwoli nam na zarobek, okaże się, że wynosi on 50% trafionych liczb w zakładzie (w tabeli na zielono).

    Tak więc nie jesteśmy stratni i zarabiamy dopiero przy trafieniu:
  • przy 10 skreśleniach - 5 liczb - 50% - zysk 1,50 zł (60% zainwestowanych pieniędzy),
  • przy 9 skreśleniach - 5 liczb - 56% - zysk 5,50 zł (220% zainwestowanych pieniędzy),
  • przy 8 skreśleniach - 4 liczb - 50% - zysk 1,50 zł,
  • przy 7 skreśleniach - 4 liczb - 57% - zysk 1,50 zł,
  • przy 6 skreśleniach - 4 liczb - 67% - zysk 5,50 zł,
  • przy 5 skreśleniach - 3 liczb - 60% - zysk 1,50 zł,
  • przy 4 skreśleniach - 3 liczb - 75% - zysk 5,50 zł,
  • przy 3 skreśleniach - 3 liczb - 100% - zysk 51,50 zł (2060% zainwestowanych pieniędzy).

Jak wspominałem wcześniej, wypłaty, a co za tym idzie zyski przewidziane dla nas są uzależnione od rachunku prawdopodobieństwa, które stawia nas na pozycji ... przegranej.

Jak już wiesz, nie będzie wielkiej radości z tych częstych wygranych najniższego stopnia, a trafienie liczb na poziomie 50% co 2-3 losowania i tak spowoduje, że będziesz co najwyżej na "0".

A co by było, gdybyśmy mogli zarobić (nie stracić tych 50 gr) już na poziomie 40-43% trafionych liczb, tych trafień, które mamy nawet często...

Odpowiedzi jest wiele: byłoby miło, fajnie itp.

W tym momencie z pomocą przychodzą nam systemy liczbowe, które zawsze możemy dobrać w zależności od zasobności naszego portfela i umiejętności typowania liczb.
Fakt, musimy zainwestować więcej niż w zakład pojedynczy, ale prawdopodobieństwo trafienia i zysku (a przy okazji trafienia głównej wygranej) wielokrotnie nam wzrasta.

Moim zdaniem, lepiej jest zarobić 50-150 zł przy trafieniu 40% typowanych liczb (w jednym losowaniu), niż wysyłać po kilka kuponów z wybranymi losowo liczbami i liczyć na główną wygraną.

W tym momencie zapytasz się z pewnością, jakie to systemy...

Takich systemów jest wiele... mnóstwo... nieskończenie wiele... Możesz je ułożyć samodzielnie.
Systemy pełne dają nam 100% pewności trafienia głównej wygranej, lecz można je wykorzystywać przy niewielkiej ilości zakładów, takiej, która nas nie zrujnuje.
Dlatego należy przyjrzeć się różnego rodzaju systemom skróconym, aby zwiększyć swoją szansę na wygraną.

W serwisie systemylotto.pl znajdziesz na pewno takie, które będą odpowiadać Twoim możliwościom.
Takim systemem jest na przykład system skrócony 8/14/30 (8 skreśleń, liczb w systemie - 14, zakładów 30) którego koszt wysłania wynosi 75,00 zł.
Przy trafieniu 6 z 14 liczb (42,8%) zarabiamy w najgorszym przypadku 1 zł. Raz na 100 prób zdarzył się taki układ wygranej, natomiast najczęściej wypadały wygrane rzędu 120 - 140 zł.
Czyli zysk już wynosił ponad 60% włożonych środków!!!
Przy 7 trafionych liczbach, czyli 50% (to jest to, co przytrafia się nam nawet często) wypłaty są rzędu 250-350 zł, co stanowi już ok. 400% włożonych pieniędzy w losowanie. I o to w tym chodzi ... (sprawdź również inny system skrócony - 8/15/81)

Aby osiągnąć taki wynik przy wyłożeniu 2,5 zł na pojedynczy zakład, musisz trafić liczby w pojedynczym zakładzie na poziomie przynajmniej 60%, co zdarza się już raczej rzadko.

Oczywiście w naszym serwisie znajduje się dużo więcej tego typu systemów, ale zapraszam do samodzielnego ich wyszukiwania i testowania. Znajdziesz tam i takie, które dadzą zysk już przy 40% trafionych z typowanych liczb.
Twoje opinie będą dla nas bardzo cenne.
Cały czas tworzymy nowe systemy, starając się znaleźć takie, które przy minimalnych nakładach dadzą nam satysfakcjonujące efekty. Komputery cały czas liczą....
Duża część systemów jest ogólnie dostępna na innych stronach internetowych, często bez gwarancji, natomiast wszystkie nasze systemy mają opisane gwarancje minimalne..
Użytkownicy serwisu, którzy podsyłają nam swoje systemy także są proszeni o wpisanie gwarancji minimalnych. Resztę możesz samodzielnie przetestować w symulatorze trafień systemu.

Wszystko w serwisie jest bezpłatne, zakłady zawierasz wirtualnie, nie płacąc za nie (grać można tylko za pośrednictwem kolektury lub na lotto.pl).
Kwoty kosztów i wygranych wyświetlane są dla Twojej orientacji i mają być ułatwieniem w doborze systemu.
Wszystko możesz zobaczyć, przetestować, sprawdzić swoje możliwości i umiejętności typowania liczb. Ewentualnie możesz zobaczyć jak typują inni, jak wybierają systemy lub dobierają liczby. Metod jest wiele i nie należy korzystać zawsze z jednego schematu, a obserwować statystyki i dopiero podejmować decyzje (to też jest w serwisie).

Zanim zaczniesz grać za realne pieniądze, najpierw spróbuj nauczyć się typować liczby i dobierać systemy.
Gdy będziesz już regularnie trafiać po 40-50% liczb, Twoje szanse na zyski staną się realne.

Jest takie powiedzenie... łyżeczką, a nie chochlą...

Zapraszam do zabawy i wymiany poglądów na forum, życząc Ci tylko wysokich wygranych w realu.

Mieczysław
współzałożyciel serwisu systemylotto.pl